Program

Filtrera
Stäng
Rensa
Ladda ned programbroschyr

Kategori


Kvarteret Kroken

Den gamla yllefabriken på Garvaregatan: Livemusik, Fotoutställning och Smygtitt

19:00–21:00

Smygtitt i ett av Norrköpings mest spännande omvandlingsprojekt, Den gamla yllefabriken på Garvaregatan

19-21 Stolta stad, fotoutställning av fotograf Eva Lindblad

20 Debutspelning med bandet ‘det regnar’ – ambienta toner försonas med öm sång till ett vilande brus

 

Kvarteret Kroken

Vegokultur på hjul-Trottoarbarens Food truck vid den gamla yllefabriken på Garvaregatan

19:00–21:00

19-21 Trottoarbarens Food truck, servering

KFUM Fäktning

Uppvisning och information

17:00–18:00

17-18 Fäktning, uppvisning och information

Plats
Gamla torget

Hemsida

Visualiseringscenter C

Blandat kulturprogram

11:00–24:00

11-24 Erbjudanden i restaurang och butik
11.30-14 Ansiktsmålning för barnen
12 Natural Selection 3D, domfilm, 50 kr
12.15 Stadsarkitekt Karin Milles Beier och stadsantikvarie Hanna Domfors, Norrköping, den vackra staden                                                                                                                                                       13 Jonas Sivervik, stadsbyggnadskontoret, Industrilandskapet, stadsbyggnad i Norrköpings hjärta
13.45 Stadsarkitekt Karin Milles Beier
13 Livs Levande Kosmos 3D, domföreställning, 50 kr
13, 15 och 17 Temavisning Hjärnan, guidning av centrets nya installationer
13.30-15 Se en hjärna, presentation av forskare från LiU
14 Insidan ut, interaktiv dompresentation med professor Anders Ynnerman, 50 kr
14-18 Kom och skapa med Makers of Norrköping,
Coder Dojo
14-18 Robotvärldsmästaren Fredrik Löfgren finns på plats och visar robotar
14.30 och 17 Zulapatrullens äventyr i tiden, VRarenan, 30 kr 15-17 Hur vill du att Norrköping ska vara om 20 år? Påverka Norrköpings Vision 2035 i utställningen Urban Vision
15.30 Hjärnkoll på Kosmos, domföreställning, 50 kr
15.45 och 18.15 Zulapatrullens stora väderäventyr, VRarenan, 30kr
16.30 Rymdresan 3D, domfilm, 50 kr
17 Hello Heartland, konsert, entréplan
18 Dead Soul, domkonsert, 199 kr
19.30 Rymdresan, domfilm, 50 kr
19.45 Exklusiv förhandslyssning av Dead Souls kommande album
20.30 Allt vi är, domfilm, 50 kr
20.45 Elsprakande syntkonsert för Tesla-spole                                                                                                                                                                                                                                                                   22 Dead Soul, domkonsert, 199 kr

Plats
Kungsgatan 54, Norrköping

Hemsida
http://www.visualiseringscenter.se

Fängelset

Blandat kulturprogram

14:00–18:00

14-18 Konstutställningen CELL, 10 konstnärer, 10 celler

Medverkande konstnärer, Cecilia Edefalk, Love Dahlstedt, Peter Johansson, Desirée Koslin, Anders Krisár, Aldis E Hoff, Lars Olof Loeld, Elin Magnusson, Stefan Teleman, Olov Rasch

14 Fängelseguidning, Janne Öster, fd kriminalvårdare på gamla fängelset, visar och berättar historier, entré 50 kr

15 Föreläsning om Bonapojkarna, Ung rebell i cell, fil dr Renée Frangeur

16 Man får stjäla fyra takter, musikhistoriskt kåseri, Stig Jacobsson

Caféservering

Norrköpings Teaterkompani

samarr med Folkuniversitetet

Plats
Dragsgatan 13

Hemsida
http://www.norrkopingsteaterkompani.com

Knäppingsborg

Crescendoscenen – musik

18:00–23:00

18 Jazzmaskinen, jazz

19 Twelve Bar Blues band, blues

20.15 Nisse Sandström band, jazz

21.45 Dixie Cats, tradjazz

23 Boogie Leg, bluesrock

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

St Olai kyrka

Ljussatt interiör

18:00–22:00

18-22 Upplev ljussatt interiör, Patrik Nystrand, ljustekniker

Plats
Olaiparken

Hemsida

Kulturskolan

Musik på Konstmuseet kl 13:30

13:30–

13.30 Folkmusikgruppen Folket under ledning av Maria Jansson och Annika Vikström

 

 

Plats
Kristinaplatsen

Hemsida

St Olai kyrka

Kyrkogårdsvandring

15:00–

15 och 18 Kyrkogårdsvandring vid St Olai kyrka, guidning av Carl Magnus Peurell

Plats
Olaiparken

Hemsida

Knäppingsborg

Innergården, bakom Vera Design – musik

17:00–23:00

17 Hard Cash, Presley, Cash med mera

18 Grey Rabbit, rock

19 Mr Spruce, rhythm & funk

20 Rubliners, irländskt

21.30 Blå Häst, progg

23 Safeman Band, 80-talsrock

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Holmens museum

Visning och tillverkning

12:00–20:00

12-20 Visning och tillverkning av handgjort papper samt försäljning

 

 

Plats
Laxholmstorget 3

Hemsida
http://www.holmen.com

Cnema

Filmprogram

10:45–21:00

10.45 Melbourne, iransk thriller, från 15 år, 60 kr

11.15 Blodssystrar, dokumentär skildring, 60 kr

12.30 Amour Fou, tyskt historiskt drama, från 15 år, 60 kr

12.45 Far From the Madding Crowd, viktoriansk film, från 11 år, 60 kr

13 Armi lever!, finsk spelfilm om skaparen av företaget Marimekko, av Jörn Donner, från 15 år, 60 kr

15.15 Jag är Ingrid, film av Stig Björkman om Ingrid Bergman, från 7 år, 60 kr

16.30 Leva i St Annas skärgård, lokalproducerad dokumentär av Anna Eriksdotter, fri entré

16.45 Sjunde Himlen, komediklassiker från 1956, hyllning till regissör Hasse Ekman, barntillåten, 60 kr

17.30 Video West Filmquiz, quiz för alla filmälskare, i samarbete med Video West, fri entré

18 Sextemplet, dokumentär av Johan Palmgren om Arbisteatern och swingersklubben i Norrköping, från 15 år, 60 kr

18.45 Ghost Rockets, dokumentär om Sveriges största UFO-arkiv, 60 kr

19.30 Amy, film om popstjärnan Amy Winehouses liv, från 15 år, 60 kr

19.45 Dheepan, drama av Jaques Audiard, från 15 år, 60 kr

Plats
Kungsgatan 56, Norrköping

Hemsida
http://www.cnema.se

Kulturskolan

Musik i Rådhuset kl 12:00 och 15:00

12:00–15:00

12 Folkmusikgruppen Folket, under ledning av Maria Jansson och Annika Vikström

15 Pekingkvartetten under ledning av Päivikki Virkkala Malmkvist

Plats
Tyska torget

Hemsida

Arbetets Museum

Silent Concert

19:00–21:00

19-21 Silent Concert, tre band på scen, inget ljud förutom i dina hörlurar, växla själv mellan banden, Lone Silver Lining, Noice Noir, Erodead, samarr Sensus

Plats
Laxholmskällaren, Laxholmen

Hemsida
http://www.arbetetsmuseum.se

St Olai kyrka

Harry Pottermässa

19:00–

19 Harry Pottermässa, gudstjänst med tema Harry Potter

Plats
Olaiparken

Hemsida

Galleri Kina

Fotoutställning

10:00–19:00

10-19 Personer Platser Påminnelser av Kina Rehder, foto

Plats
Hörngatan 23, Broocmans plan

Hemsida
http://www.google.com/+kinarehder

Kulturskolan

Musik mellan Spiralen 1 och 2 kl 14:00

14:00–

14 Suzukigrupp Fiolister

Plats

Hemsida

A post with the ID $arrangor does not exist.

Öppet hus

17:00–20:00

17-20 Öppet hus med visning av lokaler, information om frimureriet i allmänhet och Norrköpings frimureri i synnerhet, en stilla stund under vår stjärnhimmel

Plats
St Persgatan 85 A

Hemsida

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Sagorummet, kl 12:00 och 14:30

12:00–14:30

12 och 14.30 Sagostund för barn 5-10 år, Sofia Jardviken författare till Hugoböckerna, målarstuga efteråt

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Wadströmsrummet

14:30–16:00

14.30-15 Poesiuppläsning på persiska av Norrköpings fristadsförfattare

15 Berättarhörna tema Nätter, Berättarnät Norrköping

 

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Klubb Boogaloo, Broadway Konditori

Nattjam

22:30–01:00

22.30-01 Nattjam, ta med ditt instrument, putsa stämbanden, kom och jamma

www.klubbboogaloo.wordpress.com

Plats
Bråddgatan 26

Hemsida
http://www.broadwaykonditori.se

Caporales San Simón Suecia

Boliviansk dans

12:00–16:00

12-16 Boliviansk dans, fikaservering

Plats
Tyska Torget

Hemsida

Spårvägsmuseet

Öppet hus

12:00–18:00

Ingång nära Returpunkten vid spårvagnen OBS! följ skyltning

12-18 Öppet, utställning om spårvägen i Norrköping under 110 år, bildtema Kiosker utmed spårvägen

Äldre spårvagn trafikerar sträckan Söder tull till spårvagnsmuseet

Plats
Stohagsgatan 3

Hemsida

Marmorbruksmuseet

Guidning och utställningar

11:00–14:00

11-14 Öppet

12 Guidad visning av museet, utställningar Livet på bruket och Naturutställning

Plats
Marmorbruksvägen 10, Kolmården

Hemsida
http://www.hembygd.se/krokeks-hembygdsforening

Berättarnät Norrköping

Berättarhörna på Stadsbiblioteket

15:00–16:00

15-16 Berättarhörna med tema Nätter, berättare från Berättarnätet startar, sen är ordet fritt

Ulf Karlström och Gunnel Sundström, ordfördelare

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida

Fotoklubben Norrköping

Fotoutställning

12:00–16:00

12-16 Visning av fotografier, rösta på bästa bilden, information om verksamheten

Plats
Norrköpings Stadsbibliotek, Södra promenaden 105

Hemsida
http://www.fotoklubbennorrkoping.se

St Olai kyrka

Ligga-i-bänkenkonsert

21:00–22:00

21 Ligga-i-bänkenkonsert, Jenny Stenberg, sång, Fredrik Ingå, piano

Plats

Hemsida

St Olai kyrka

Poesi

17:00–

17 Pyramiden i paradiset och andra dikter på svenska och arabiska, Maria Tonkin Reda, recitation, David Tigranov, violin

Plats
Olaiparken

Hemsida

Norrköpings skolmuseum

Öppet hus

13:00–16:00

13-16 Öppet hus, barnaktiviteter, skrivning med bläck, kaffeservering

Plats
Oskarsskolan, Östra Promenaden 34

Hemsida

Arbetets Museum

Maskinnostalgi

11:00–16:00

11-16 Maskinnostalgi, träffa arbetslivsmuseer, upplev ett evenemang som låter, snurrar och pyser, för hela familjen

Plats
Laxholmstorget

Hemsida
http://www.arbetetsmuseum.se

Arbetets Museum

Arbetets museum, inne på museet – dagsprogram för barn och vuxna

11:00–00:00

11-24 Öppet, utställningarna öppet till 21, visningsbiljetter hämtas i receptionen

 

11-21 Fotoutställning, Jag älskar dig ända till sommaren

11-16 Museets maskot Myran visar husets mysterier

11-16 Skapa själv i Kreativa verkstan under ledning av museets pedagoger

11 och 15 Bamse och Dunderkatastrofen, bli skräpexpert, workshop 30 min, max 20 barn, hämta gratisbiljett i receptionen

13.30 Barnjympa med Friskis och Svettis, från 4 år

14-18 Skapa ditt eget klistermärke med illustratörer Olle Forsslöf och Elliot Alfredius, Peow! Studio

16-18 Introduktion till utställningen Framtidsland! Biljett hämtas i receptionen

Plats
Laxholmen

Hemsida
http://www.arbetetsmuseum.se

Arbetets Museum

Café Strykjärnet

18:15–22:00

18.15-18.30 Sånggruppen Espri

19-22 Soft musik med Pixie, Rönn & Kalk med flera, samarr Sensus

Plats
Laxholmen

Hemsida
http://www.arbetetsmuseum.se

Arbetets Museum

Restaurang Laxholmen, 60- och 70-tals covers

20:00–00:00

20-24 Heart of Stones spelar 60- och 70-talscovers

Plats
Laxholmen

Hemsida
http://www.arbetetsmuseum.se

Hedvigs kyrka

Musik

12:00–22:00

12 För livets skull, sånger av bland andra Harling, Afzelius, Gärdestad, lyssna och sjung med kören St Olai Joy

13 Livsmod och skönhet, en vandring i livets pärlor, Annika Hansson, sång, Richard Arbus, gitarr, Per-Olof Engström, tankar

18 Adiemus, Songs of Sanctuary, musik av Karl Jenkins för damkör, stråkorkester, slagverk, Anna Gullman, dirigent

19.30 Öppen körrepetition med Matteuskören

Prova på att sjunga i kör, Väktarsalen, Kyrkans Hus

22 Orgelfyrverkeri, Ulf Tellin, organist

Plats
Tyska torget

Hemsida
http://www.svenskakyrkan.se/stolof

Norrköpings KundaliniYogacenter

Prova på KundaliniYoga

20:00–23:00

20-23 Öppet hus, information, lyssna på gongen, varje halvtimme prova-på-yoga, vi bjuder på yogite och nötter

 

Plats
Luntgatan 29, ingång Smedjegatan 50

Hemsida
http://www.nkpgkundaliniyoga.se

Norrköpings filmfestival Flimmer

Information

11:00–16:00

11-16 På Cnema, Bredgatan 54 och Stadsbiblioteket informerar utklädda karaktärer om höstens filmfestival, biljettförsäljning

Plats
Bredgatan 54, Cnema, Stadsbiblioteket

Hemsida
http://www.flimmer.nu

Zofias deli & café

Utställning, Jenny Andersson

10:00–

Invigning inredning och design Utställning, Jenny Andersson, tavlor och glaskonst Konstnären finns på plats under dagen

Plats
Skolgatan 22, Norrköping

Hemsida

Galleri Kameleont

Konstprogram

10:00–

10-22 Visning av galleriets samlingar av olika konstnärer

11-13 Servering

16 Vernissage, Nilens Fe, Shalabya Ibrahim, konstnärinna från Egypten, akvarell

Det som naturen inte kan, Saad Hajo

17-17.45 Hur du ritar ett träd, workshop med Saad Hajo och Sahar Burhan, kostnad 225 kr, anmälan senast 25 sep till saharburhan@gmail.com

Plats
Trädgårdsgatan 16

Hemsida

Galleri Sander och NP 33

Blandat kulturprogram

12:00–24:00

12-24 Öppet, bar och mat

Utställningar

Jan Laggar Tigerstrand, teckning

May Lindholm, skulptur

Adalbert, målningar

Sven Inge Höglund, retrospektivt

Marilyn Kuksht, skulptur

Brian Reed, foto

Konsertprogram

12-12.45 Ulla Muda och Jerker Hårdänge

13-13.45 Öppna Dörrar Barock, barockmusik

14-15 Shouting Red och Bill Öhrström, blues

15.15-16.30 Monica Borrfors, jazz

17-17.45 Red Hot Jazzband med Novelty Sisters, jazz

18.30-19.30 Saturday Morning Band, jazz

20-23 Bourbon Fat och Train Yard, blues

Ta Konstbussen till NP33

Plats
Norra Promenaden 33

Hemsida
http://www.np33.se

Knäppingsborg

Restaurangtorget – musik och kulturnattskavalkad

14:00–23:00

14 Kulturnatten för trettionde gången, kulturnattskavalkad med nedslag genom tiderna, återupplev gångna kulturnätter under ledning av den mångårige kulturnattssamordnaren Hans Erikson

18 Debbie och Lasse med Air Craft Storband

19.30 Peterson and the Sideburns, rock

20.30 Balkan Bag Pack, balkanmusik

21.45 Sick´n Blues, blues

23 Redline Soul, soulfunk

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Bagarstugans Bakgård – musik, ansiktsmålning och folkvisebingo

14:00–23:15

14-16 Ansiktsmålning för alla barn

15.15 Folkvisebingo, en unik blandning av improviserad konsert och hasardspel, Sofia Nerman sjunger folkvisor, du kryssar i din bricka, vinn fina priser

16.15 Elisabeth och Ömür, turkisk musik och sång

17.15 NADA, kända musikalsånger med David och Nathalie

18.15 Delight, hiphop och singersong från Rimforsa

19.15 Sentimental Americans, akustisk americana

20.15 Säsongarna spelar och sjunger låtar från alla möjliga tider, men älskar nog mest våra glada 40-talsschlagers

21.15 The Long Way Home, stökig indiecountry

22.15 W R C H C L N, experimentell indierock

23.15 Golden Rhytm Sisters, Kathleen Ginyard och Mia Lexie, the daughters of Golden Gate Quartet and Delta Rhytm Boys, Lasse Petersson, piano

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Gränden Knäppingsborgsgatan – dans

18:00–19:00

18 och 19 Uppvisning med dansgruppen JOY

Plats

Hemsida

Knäppingsborg

Ljusgården – musik

14:30–23:00

14.30-15 Maja Skog, country-popcovers

15.30-16 Josef och Stina, akustiska singersongcovers

16.30-17 Ella Hero och Jagz Avril, akustiskt

17.30-18 Palig Oroulian, Alla har rätt till livet

18.30-19 The Wetland Band, folkpop

19.30-20 Flora Marmefält, dramatisk indie-popsoul

20.30-21 Goce och Friends, kända låtar och eget material

21.30-22 Louice Ottoson, jazz, blues, soul, pop

22.30-23 Hello Heartland, mjuk och sjuk musik från Östgötaslätten

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Marknadstorget – blandat kulturprogram

13:00–15:00

13 och framåt, cirkusmingel med uppträdanden lite här och där

13-17 Riksteaterföreningen KariN presenterar sin verksamhet och höstens program

14 Sånger med Lina

15 Traditionell somalisk dans

Plats

Hemsida

Knäppingsborg

Skolgatan – blandat kulturprogram

12:00–24:00

12-21 Underverkstan bjuder dig in i sina färgglada vagnar

19-24 Bildspel Kulturnatten 30 år

21 Eldshow utanför entrén till Marknadstorget

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Swartzens Trädgård – musik

14:00–23:30

14-14.30 Red Hot Jazz Band & Novelty Sisters, 1920-tals New Orleansjazz

15-15.30 Los Chilombianos, cumbia och andra latinska rytmer

16-16.30 JUNA tonsätter Tove Janssons verk och tar vid där sagorna slutar

17-17.30 Sleeping Haze, psykedelisk rock

18-18.30 Missisippi Preachers, amerikansk folkmusik

19-19.30 Indiana Sky, amerikansk folkrock

20-20.30 And we should die of that roar, ofiltrerad bluespunk

21-21.30 The only animal left, organisk rock

22-22.30 ISSA Band, episk pop

23-23.30 Peking Punk, rå punk

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Valvet, f d No 18 – kortfilmer

14:00–21:00

14-21 Jag är Norrköping, tio kortfilmer om Norrköpings framtid

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Knäppingsborg

Vera Design och Interiör

10:00–

Vi målar traditionsenligt gemensamt en tavla, som auktioneras bort till förmån för Cancerfonden

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Anna-Stina Gerdin

Utställning

15:00–20:00

15-20 Visning av tavlor och smycken, försäljning, information om livsarkivet, fikaservering

Plats
Begravningsbyrån Timglaset, Hospitalsgatan 4

Hemsida
http://www.annastinagerdin.se

Norrköpings stadsmuseum

Blandat kulturprogram

11:00–23:00

11-23 Öppet, museibutiken öppen hela kulturnatten

12-15, 16-19, 20-22 Textilmaskinerna körs, se och hör hur det lät när Norrköping var en textilstad

13-19 Alla tiders pyssel för alla åldrar

14 Invigning av utställningen Erik Chambert, möbler, måleri och textil på Konstmuseet samarr Stadsmuseet

14-17 Moderna Illusionisters Cirkel trollar, upplev magi på nära håll, Färgerisalen

15 och 21 Vernissage och visning av Norrköping i svartvitt, favoriter ur Stadsmuseets fotoarkiv

16 Vandra i Moa Martinsons fotspår

17 Visning av utställningen Ditt magasin, bland prylar och livsöden

19 Jazzetc, lirar tillbakalutad jazzmusik

 

Plats
Holmbogränd

Hemsida
http://www.norrkoping.se/stadsmuseet

Norrköpings Konstmuseum

Blandat kulturprogram

11:00–23:00

11-23 Öppet, butikserbjudanden

11-20 Etcetera café är öppet

11-13 Såpbubblor med Willy, för alla barn och vuxna

12-21 Visningar, olika teman varje heltimme

12-12.40 och 16-16.40 Familjevisning Den magiska sekretären och andra berättelser, Lisa Lundell-Karlberg

13-13.20 Fenixkören

13-21 Måla i bildverkstan Krumeluren, Ann-Charlotte Peterson, Anna-Lena Rydberg

13-14 och 16-17 Visning Skulpturparken, Ann-Charlotte Krantz Thor

13-14 och 14.30-15 Boksignering, nya boken om Erik Chambert av Bonnie Festin

13.30-14 Folkmusikgruppen Folket, under ledning av Maria Jansson och Annika Vikström

13.30-14 Presentation av ssamarbete med Carl Malmsten Furniture Studies i Chambert-utställningen, Kersti Sandin Bülow Bülow, arkitekt, designer och adjungerad professor vid Linköpings Universitet

14-14.30 Invigning av utställningen Erik Chambert, Helen Dannetun, Lars Stjernkvist

15-16, 17-18 och 19-20 Visning av utställningen Erik Chambert, Helena Scragg, Bonnie Festin

15.30-16 och 19.30-20 Specialvisning, Konst i bokform sällan skådat ur samlingen, max 10 personer, gratis biljetter i receptionen, Martin Sundberg

16.30 Matilda, Cornelia och Wilma sjunger och spelar

17-17.30 Poesigruppen Dödsstjärnan framför sin absurdistiska prata-i-munnen-poesi

18-19 Visning, Kvinnliga konstnärer, från Ulrika Pasch till Barbro Östlihn, Kerstin Holmer

18-19 Uppvisning och prova på argentinsk tango med Tango BeGeer

20-21 Visning, Stad och land, från Carl Larsson till Gösta Adrian Nilsson, Kerstin Holmer

21-21.30 Visning, Med queer blick, Emil Åkerö

Ta konstbussen till Konstmuseet

Plats
Kristinaplatsen

Hemsida
http://www.norrkoping.se/konstmuseet

Knäppingsborg

Hud & Kroppshälsan

10:00–18:00

10-18 Njut en kopp te tillsammans med Madelene och Maria i det gamla snuslagret och ta del av deras behandlingsutbud

www.hudochkroppshalsan.se

Plats

Hemsida

Norrköpings Stenklubb och Föreningen Forntid i Norrköping

Utställningar och föredrag

17:00–22:00

17-22 Öppet, utställningar av mineral, fossil, smyckesstenar, guldvaskning, bearbetning av flinta, kortare föredrag, med mera

Plats
Repslagaregatan 11

Hemsida

The Old Spares

Musik

21:45–23:00

21.45-23 Releasekonsert av vinylskivan som spelades in under förra årets kulturnatt

Plats
Kvarnholmsplan, Dalsgatan 11

Hemsida
http://www.facebook.com/TheOldSpares

Beauty & Mind

Öppet hus

16:00–22:00

16-22 Öppet hus

Utställning, Liselott Denarp, konstnär

Plats
Gamla Rådstugugatan 19

Hemsida
http://www.facebook.com/beautyandmind

Kårhuset Trappan

The East Collective Culture Market – klädmässa

12:00–17:00

12-17 The East Collective Culture Market, klädmässa med fokus på mode, musik och najskultur OBS! endast kontanter

Trappans caféservering öppen

www.eastcollective.se

Plats
Västgötegatan 15, Holmbogränd 1

Hemsida
http://www.trappan.nu

Hälsocentrum

Öppet hus

11:00–17:00

11-17 Öppet hus med prova på-behandlingar, massage, fotvård, ansiktsvård med mera

Våra teraputer finns på plats för frågor, butikserbjudanden

11 Yogapass

12.30 Qi Gong

14 Demo av Cellox 10.5

15.30 Yin Yoga

Plats
Östra Promenaden 40

Hemsida
http://www.halsocentrum.se

Rådhuset

Öppet hus med blandat kulturprogram

11:00–18:00

11-18 Öppet hus, entré från Tyska Torget, handikappsentré från innergården, biljetter till alla visningar delas ut i Rådhusentrén

Vi bjuder på fika i cafeterian och firar den trettionde Kulturnatten

Kulturnattens 30 affischer visas vid cafeterian

Ledande politiker svarar på dina frågor i Rådsalen

Visning av gobelängerna i Tornsalen

Daglig verksamhet ställer ut i trapphallen

Pysselverkstad, gör din egen pin i Bråvikssalen

Skattjakt för barn, hämta första ledtråden i Bråvikssalen

Hur spelar man på rådhusklockorna? Kortfilm i Strömsalen

Vem har önskat dagens musik? Kortfilm i Strömsalen

Guidade visningar i Rådhustornet

Rådhusspöket smyger omkring och skräms

11.30 Dansuppvisning i trapphallen, Centro Cultural Bolivia, Boliviansk folkdans

12, 15 och 18 Ulf Tellin spelar önskemusik i Rådhusklockorna

12 Folkmusikgruppen Folket, Kulturskolan, St Olofssalen

13 och 15 Visning av Stadsarkivets depå

15 Pekingkvartetten, Kulturskolan, St Olofssalen

Plats
Tyska torget

Hemsida

Kulturskolan

Musik i De Geerhallens foajé kl 13:00

13:00–

13 Stråkmaffian möter SON

Plats
Dalsgatan 15

Hemsida

Kulturskolan

Musik i Immanuelskyrkan kl 16:30

16:30–

16.30 Pekingkvartetten under ledning av Päivikki Virkkala Malmkvist

Plats

Hemsida

Museet för glömska

Utställning

18:00–23:00

18-23 Öppet

Utställning om migration, Is this the time for art?

19 Performance-2001/51/EC-Embodied Crossings-Now boarding, internationella konstnärer Xose Nuria Güell, Oscar Lara, Klitsa Antinou, Daniela Ortiz, Xose Quiroga, Kimbal Bumstead Quest

Plats
Olai kyrkogata 43 B

Hemsida
http://www.museetforglomska.se

Föreningen Gamla Norrköping

Öppet hus

11:00–14:00

11-14 Öppet hus, visning av föreningens lokaler och föremål, husets historia, bokförsäljning

 

 

Plats
Swartziska huset, Järnbrogatan 1

Hemsida
http://www.fgn.se

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Barnavdelningen

11:00–14:00

11 Dans och rörelselek med Bosse ”Gitarr” Hägerstrand

11-14 Muminpyssla med Annika, från 3 år

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Swingdansföreningen Lindustry

Prova på Lindy Hop

17:00–18:00

17-18 Prova på swingdansen Lindy Hop

Plats
Hemgården

Hemsida
http://www.lindustry.se

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Café Swartz

10:00–15:00

10 Frukost och lyrik med Östgötateatern

12 Peter Kristensson föreläser om Norrköpings gatunamn

15 Bosse Hägerstrand och Bengt Olsson framför visor av Taube, Cornelis, Lasse Berghagen med flera

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Kårhuset Trappan

Nattklubb

22:00–03:00

22-03 Nattklubb för allmänheten, ålder 18+

 

 

Plats
Västgötegatan 15, Holmbogränd 1

Hemsida
http://www.trappan.nu

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Bokskogen

13:00–14:00

13 Barnteater, Den stora smällen, 4de Teatern, 5-9 år, 50 kr, förbokas 011-152706, biljetter hämtas senast 25/9

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Entrén

11:00–16:00

11-16 Bosnisk mat och kakor med föreningen Bosnien och Hercegovina, Safir

11-16 Familjehemsenheten informerar

11-16 Muminutställning

11-16 Fotoutställning Törnrosa, Norrköpings balettförening

11.30 och 12 dramatiserad visning Mumin och Mymlan, för barn och deras vuxna vänner, begränsat antal platser

11-16 Utställning, Norrköpings fotoklubb

13.30 Dans, Norrköpings balettförening

14-14.30 Hemgårdens folkdanslag

14.30-15 Internationella barndansgruppen Malva

15 Folkdans, Centro Cultural Bolivias barn och unga

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Vaxkupan

Musik – livespelningar kl 12:00, 15:00 och 20:30

12:00–21:00

12:00 Thorsten Flinck

15:00 And We Should Die Of That Roar

20:30 Blackbyrd

Plats
Drottninggatan

Hemsida

Norrköpings stadsbibliotek

Stadsbiblioteket – Fackavdelningen

11:00–14:00

11-14 Börja släktforska, Östergötlands genealogiska förening och datorhjälp i släktforskningen i samarbete med ABF

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.nsb.norrkoping.se

Norrköpings LS av SAC

Öppet hus

17:00–23:00

17-23 Öppet hus med inblick i del av Norrköpings arbetarhistoria, servering

20 Spelning med Jan Hammarlund och Ann Feeney

Plats
Trädgårdsgatan 16

Hemsida
http://www.svse.facebook.com/norrkopingsls

Makerspace Norrköping

Öppet hus, skapa smycken, bygg minirobotar

12:00–16:00

 

12-16 Öppet hus, visning av föreningens lokaler, fikaservering

Workshops, materialkostnad 20 kr per person och workshop

12-13 Skapa smycken av lera, metall, pärlor

13.30-14.30 Återbruk, ta med egna gamla saker och ge dem nytt liv

15-16 Bygg egna minirobotar i form av kulturnattsspöken, för alla åldrar

 

Plats
Ebersteinska gymnasiet, Fhus, våning 3, Linköpingsvägen 6

Hemsida

Hallarna

Dynamo, fd Kulturkammaren

12:00–22:00

12-18 Queercafé, en avslappnad frizon, vegansk mat samt fika med Norrköping Pride

21 Norrköpings studioteater sjunger, spelar och berättar historier

Plats
Tunnbindaregatan/Slottsgatan/ Bråddgatan

Hemsida
http://www.hallarna.org

Hallarna

Teater Bråddgatan 34

12:00–20:00

12-20 Kampus Kultur, utställning Utan Rum, gestaltningar om representation, feminism, normkritik och identitet

Samtal och café

13 Barnscen Bubblan, Super Verklo, teaterföreställning om dataspelsvärlden, från 4 år, Teater Pelikanen

Plats
Tunnbindaregatan/Slottsgatan/ Bråddgatan

Hemsida
http://www.hallarna.org

Hallarna

Kulturhuset – jämnställd scen

17:00–23:00

17-23 Studio & Kulturkollektivet anordnar jämställd scen med lokala musikakter, fikaservering

Plats
Tunnbindaregatan/Slottsgatan/ Bråddgatan

Hemsida
http://www.hallarna.org

Hallarna

Företagsateljéerna

13:00–18:00

13-18 Öppna ateljéer- konst, sömnad, grafisk formgivning med mera

Välkommen upp på marknad med Sara Andersen, Tove Andersson, Margareta Brandin, Eva Cederwall, Niclas Fasth, Virginia Gonzalo, Joakim Hedström, Lisa Jacobson, Lasse Johansson, Suzanna Koosz, Sofie Larsson, Erik Månsson, Rebecca Selin, Dani Slipicevic, William Sulka,Frida Svahn, Micael Wahlberg, Federico Winqvist Estrada, Malin Åkerskog

Liten makermässa med föreningen Makers of Norrköping informerar och visar textilier, tryck, programmering, design, med mera

Dessutom Meraki Studio och verket Naga Raksha

Plats
Tunnbindaregatan/Slottsgatan/ Bråddgatan

Hemsida
http://www.hallarna.org

Korskyrkan

Musik och utställning

17:00–20:00

17-20 Musik, utställning, servering

17-17.30 Korskyrkan Gospel

17.30-18 Anders Eksmo sjunger Ekberg

18-18.30 Good Enough Jazz

18.30-19 Korskyrkans kör

19-19.30 Eleko tolkar bibelns texter

19.30-20 Korskyrkan Gospel

Plats
St Persgatan 32

Hemsida
http://www.korskyrkan.se

Hattaffären Åkerlind & Janzons eftr

Hatthistorier kl 12, 14 och 16

11:00–16:30

11-16.30 Öppet

12, 14, 16 Helene Ådahl berättar hatthistorier

Plats
Hospitalsgatan 16

Hemsida
http://www.modehatten.se

Norrköpings Konsthall

Utställning, samtal och musik

15:05–00:55

15.05 Vernissage, Alejandro Montero Bravos

Officiell invigning av Norrköpings Konsthall

17.55 Livestreamat samtal med Siri Frances från utställningen Låna en konstnär på Galleri Bokboden i Bergen

23.05- 00.55 Terror of History, debutspelning, Hannes Stenström och Niklas Berglöf

Plats
Vulkangatan 3

Hemsida
http://www.norrkopingskonsthall.org

Ingelstorps café

Vampyrträff

18:00–24:00

18-24 Servering, kom gärna utklädda till vampyrer

Plats
Ingelstorps café, Gamla Stockholmsvägen 121, Åby

Hemsida

Slöjd och hantverk

Slöjd och hantverk

14:00–18:00

14-18 Slöjd, hantverk, workshop, kaffeservering

 

Plats
Kvarngatan 21

Hemsida

De Geergymnasiet

Konstupplevelse

14:00–15:00

14-15 Kaleidoskop, estetiska programmet år 2 bjuder på en brokig kavalkad av konstupplevelser

 

Plats
Nygatan 68

Hemsida
http://www.degeer.norrkoping.se

St Olai kyrka

Drop in-dop

11:00–15:00

11-15 Drop in-dop, vill du att du eller ditt barn blir döpt, ingen föranmälan

 

 

Plats
Olaiparken

Hemsida

Haute Culture

Musik

21:00–01:00

21-01 Elektroniska minifestivalen Haute Culture är tillbaka, beats och ljus som gräver sig in i din själ, en kulturell katarsis

www.facebook.com/klubbrepublik

Plats
Kvarngatan 38

Hemsida
http://www.facebook.com/klubbrepublik

Tusensköna Tyger, gården bakom butiken

Tyger och skaparverkstad

11:00–17:00

11-14 Skaparverkstad med Lena Carnebring

11-17 Tygloppis, tyglager, sybehör

Plats
Drottninggatan 27

Hemsida
http://www.tusenskonatyger.se

Kenpo Självförsvarsstudio

Uppvisning och information

14:00–16:00

Plats
Galleria Domino

Hemsida
http://www.kenpo.se

Konstforum

Vernissage och musik

12:00–20:00

12-20 Öppet

14 Vernissage och presentation, Roger Metto, måleri, grafik och Lukas Göthman, måleri

Studion visar foto av Lina Jaros

17 Musik av Bråvikens Balalajkor, sång av ryska damkören Matrjoshka

Ta konstbussen till Konstforum

samarr Folkuniversitetet

Plats
Saltängsgatan 19

Hemsida
http://www.konstforumnorrkoping.se

Gubbens Trädgård

Kulturcafé med dans och auktionshuset Lauritz.com

11:00–23:00

11-23 Trädgården i stämningsljus, 100 levande ljus, servering

11-16 Auktionshuset Lauritz.coms experter finns på plats hela dagen för att svara på dina frågor, ta med föremål eller ett fotografi på föremål för värdering, möt olika föremål och testa dina kunskaper på årets tipspromenad

20 Dans, House of Silfver

www.lauritz.com

Plats
Saltängsgatan 15

Hemsida
http://www.gubbenstradgard.se

Antikvariatet

Blandat kulturprogram

11:00–00:30

11-00.30 Öppet, 1000 böcker bortslumpas, lätt servering

12 Inledande kulturinslag

13 Eva Genberg, pianoforte och David Tigranov, violin spelar alla tiders örhängen för vår tids publik

14 Kulturell överraskning

15 Överraskande kulturellt

15 och 18 Dökul kyrkogårdsvandring, C M Peurell guidar bland döskallarna i St Olai-parken

16 Kulturellt och överraskande

17 Ovanligt överraskande kulturellt

18 All tomorrows parties, Peter Svensson gitarr och sång,

Märta Nilsson, cello, Ingvar Andersson, gitarr, Mats Schylström, bas, NYrock och dixieblues

19 Wavvulano Watano lirar indierock

20 Textgrupp Bertling, Kenneth Bertling talar ut om vattenpolokonspirationen

21 På scen: Ulf Ohlsson

21.30 Tonarvet

22.30 2 Gitarrer, sånger, Dan Erixon och Fredrik Törnvall

24 Nattsudd, Boo Cassel läser oss bort från höstens mörker

samarr Folkuniversitetet

Plats
Knäppingsborgsgatan 7

Hemsida
http://www.antikvariatet.net

Jolla Choklad & Dessert

Fotografering och försäljning

10:00–

10- Öppet, kom och kulturnattsfotograferas av Tony Oldenburg

samarr Tonaphoto

Plats
Prästgatan 3

Hemsida
http://www.jolla.se

Svenska kyrkans museum

Guidad visning

14:00–18:00

14-18 Utställning om hur släktforskning går till

14 och 17 Guidad visning

Plats
Fleminggatan 8

Hemsida

Folkuniversitetet

Prova på Silversmide kl 12:00-16:00 och 17:00-21:00

12:00–21:00

12-16 Prova på silversmide, kostnad 400 kr

Föranmälan krävs, gå in på www.folkuniversitetet.se

Plats
Kvarngatan 34 plan2

Hemsida
http://www.folkuniversitetet.se

Naturskyddsföreningen

Öppet hus

14:00–17:00

14-17 Öppet hus, information om vårt arbete för en grönare, säkrare och trivsammare stad, tillgänglig för alla

Ställ frågor om vårt arbete, se unika samlingar av fåglar, blommor, fjärilar, mineraler med mera

Ekokaffe till självkostnadspris

Plats
Östra Promenaden 7A

Hemsida
http://www.norrkoping.naturskyddsforeningen.se

Konstnär Lars Löfman

Utställning

15:00–21:00

15-21 Utställning av målning, Fyrtiofem porträtt

Plats
nedanför Gamla Bryggeriet, Bredgatan 2

Hemsida

KONTOR ETT Inredning & Design

Utställning inredning och design

11:00–17:00

11-17 Utställning av Vitra, en av de största inom inredning och design

 

Plats
Lindövägen 41

Hemsida
http://www.kontorett.se

Konstbussen

Konstbussen tidtabell

12:00–23:00

Åk gratis konstbuss hela kulturnatten

Hållplatser och avgångar

Knäppingsborg   Konstmuseet  NP33     Konstforum

12.00                    12.15                 12.45          13.00

13.15                      13.30               14.00           14.15

14.30                     14.45               15.30           15.45

16.00                    16.15                16.45             17.00

17.15                     17.30                 18.00           18.15

18.30                   18.45                  19.15             19.30

19.45                   20.00                20.30             20.45

21.10                   21.25                  22.00

22.20                  22.35                  23.00

Plats
Knäppingsborg, Konstmuseet, NP33, Konstforum

Hemsida

Noaks Ark Östergötland

Öppet hus

14:00–18:00

14-18 Öppet hus, information om verksamheten, tipspromenad, fikaservering

Plats
Teatergatan 3

Hemsida
http://www.noaksark.org

KulturMix med Studieförbundet Vuxenskolan

Blandat kulturprogram

10:00–23:00

10-23 Blandad underhållning, dans, sång, teater med mera

Plats
utanför Stadstornet St Olai

Hemsida
http://www.kulturmix.se

Kulturföreningen Victor Jara

Kulturprogram i latinsk anda

14:00–19:00

14-19 Latino Café, Kulturprogram i latinsk anda, musik, chilensk matkultur piroger med mera

Plats
Gamla Övägen 7b

Hemsida

Östgöta Kök

Konstutställning, Clemens Briels

14:00–22:00

Konstutställning, Clemens Briels

Plats
Hospitalsgatan 30, Norrköping

Hemsida
http://www.ostgotakok.se

Östgöta Kök

Kult(ur)rock, Almas läte

21:00–01:00

Kult(ur)rock, Almas läte

Plats
Hospitalsgatan 30

Hemsida
http://www.ostgotakok.se

Norrköpings Ångbåtsförening

Båttur med ångslupen Moa af Norrköping

14:00–

14 och så länge ångan räcker, åk med Ångslupen Moa af Norrköping, varje tur 20-30 minuter, 100 kr för vuxen, 50 kr för barn från 5 år, barn under 5 år gratis i vuxens sällskap

Plats
kajen vid Gubbens trädgård, Saltängsgatan 15

Hemsida

Popsi/KulturProducent Linda Moberg

Vernissage

11:00–24:00

11-24 Vernissage, Gissa vilket träslag? Möbelsnickarna Toshi Tanaka och Gösta Brusell från Misterhults möbelfabrik visar svenskt möbelhantverk och konsthantverk i trä

Plats
Knäppingsborgsgatan 9

Hemsida
http://www.moberglinda.blogg.se

Realgymnasiet

Virtuellt

14:00–21:00

14-21 Kom och åk virtuell berg och dalbana, bli fotograferad mot green screen, fikaservering

Riksteaterföreningen KariN i Norrköping

Information

13:00–17:00

13-17 Information om KariNs verksamhet och program för hösten 2015 och våren 2016

Plats
Knäppingsborg, ingång från Skolgatan

Hemsida
http://www.karin.riksteatern.se

Restaurang Koruna

Musik

19:00–23:00

19-23 Black Poitin spelar irländsk musik

Plats
Garvaregatan 15

Hemsida

Norrköpings Symfoniorkester

Musik – Carmen på trekvart

17:00–17:45

17 Carmen på trekvart, Bizets Carmen som balettmusik av Sjtjedrin för slagverk och stråkar

Plats
Louis De Geer Konsert & Kongress, Dalsgatan 15

Hemsida
http://www.norrkopingssymfoniorkester.se

Norrköpings Symfoniorkester

Musik – Carmen på trekvart

19:00–19:45

19 Carmen på trekvart, Bizets Carmen som balettmusik av Sjtjedrin för slagverk och stråkar

Plats
Louis De Geer Konsert & Kongress, Dalsgatan 15

Hemsida
http://www.norrkopingssymfoniorkester.se

Norrköpings Symfoniorkester

Familjekonsert

14:00–15:00

14 Familjekonsert, Tolv sånger om månaderna, för barn 3-12 år

15 Skivsläpp, signering av sångbok och cd med Ayla Kabaca

Norrköpings Symfoniorkester

Musik

13:00–

13 Stråkmaffian från Kulturskolan spelar med SON-musiker i foajén

Plats
Louis De Geer Konsert & Kongress, Dalsgatan 15

Hemsida
http://www.norrkopingssymfoniorkester.se

Norrköpings Symfoniorkester

Pyssel i foajén 12:00-13:30 och 15:00-16:30

12:00–

12-13.30 och 15-16.30 Pyssel för alla barn i foajén

Plats
Louis De Geer Konsert & Kongress, Dalsgatan 15

Hemsida
http://www.norrkopingssymfoniorkester.se

Tandläkare Mikael Saksi

Konstutställning

15:00–21:00

15-21 Utställning, oljemålningar, konstnärer Monica Bergman, Jonny Palmborg, Jan Larsson

Plats
Repslagaregatan 3

Hemsida

Tango BeGeer

Dans

16:15-17:00–18:00-18:45

16.15-17 Argentinsk tango, uppvisning, Hemgården

18-18.45 Argentinsk tango, uppvisning och prova på, Konstmuseet

Plats
Hemgården och Konstmuseet

Hemsida
http://www.tangobegeer.se

Teater Impuls

Improvisationsteater och film

17:00–21:00

17-18 Improvisationsteater, med hjälp av publikens ideér skapar vi en föreställning

20-21 Världspremiär för den improviserade postapokalyptiska filmen Bunkern, samarr Teater Impuls och Filmproduktioner.se

Plats
Lilla teatern, Repslagaregatan 9-11

Hemsida
http://www.teaterimpuls.se

Citykliniken

Öppet hus, workshop m.m.

15:00–18:00

Våning 3

15-18 Öppet hus, föreläsning, tipspromenad, hälsofika med mera

15 och 17 Inspirationsworkshop på tema Hälsa och Hållning, föreläsare Sanna Dahlström och Linda Svensson

Plats
Olai Kyrkogata 50, 3vån, Norrköping

Hemsida
http://www.citykliniken.com

Hud & Hälsa

Information och utställning

15:00–20:00

15-20 Information om yoga, behandlingar med mera

Utställningar av Pernilla Stenberg, akryl, akvarell, collage och

Gicléetryck och Gunnar Stenberg, naturfotograf

www.ateljelovbacka.se

www.gstenbergphoto.com

Plats
Gamla Rådstugugatan 31 AB

Hemsida
http://www.hudochhalsa.nu

Hemslöjden i Östergötland

Slöjd, hantverk, workshop, kaffeservering

14:00–18:00

Plats
Slöjdstugan, Kvarngatan 21

Hemsida
http://www.hemslojdeniostergotland.se

Knäppingen Bryggeri & Spiseri

Egenbryggd öl och blues

19:00–00:00

Release på egenbryggt öl

22-00 Spelning med The Monotones, blues

Plats
Västgötegatan 19-21

Hemsida
http://www.knappingen.se

Immanuelskyrkan

Blandat musikprogram

16:00–22:00

16-22 Öppet, servering

16.30 Minikonsert av grupp från Suzukiföreningen

17.30 Sofi Ek sjunger nordiska folkmelodier

19 Jazzcollage med Tage Danielssons tankar kring tvivel, tro, solidaritet, Red Hot Jazzband under ledning av Björn Hagvall, Sune Lindgren, läsning, Per Jennervall, reflektion

21 Pianisten Mats Jansson framför Beethovens pianosonat i Fmoll samt Gunnar Valkares Tre Bilder

Plats
Södra Promenaden 106

Hemsida
http://www.immanuelnorrkoping.se

Härlig Pasta

Vernissage, graffiti och musik

13:00–22:00

13-22 Vernissage, oljemålningar av Matilda Thysell

18-22 Livegraffiti och Dj

21-22 Musik med John ME

Plats
Drottninggatan 19

Hemsida
http://www.harligpasta.se

Centrumkyrkan

Fika och underhållning

10:00–18:00

10-13 Torgkaffe

11 Musikunderhållning med Musiklekarne

17 Konsert Till Glädje, Soon Gospel

Plats
St Persgatan 113

Hemsida
http://www.centrumkyrkan-norrkoping.se

S.H-n Orden, Norrköpingslogen

Öppet hus

14:00–19:00

14-19 Öppet Hus med guidning, fikaservering

 

Plats
Hospitalsgatan 16

Hemsida
http://www.sh-n.com

Silver Art Design

Design

12:00–20:00

12-20 Silversmycken i egen design, erbjudande vid uppvisande av kulturnattsprogram

Plats
Hospitalsgatan 8

Hemsida
http://www.silverartdesign.se

Stadshuset

Blandat kulturprogram

12:00–15:00

12-13 Dans och Prova på, Hemgårdens folkdanslag

11,13 och 14 Guidade visningar av Stadshuset med Gunnar Bredin, samling vid entrén

 

Plats

Hemsida

Verkstad – rum för konst

Konstutställning

14:00–19:00

14-19 Norrköping AIR, Verkstad och KSM ställer ut årets gästkonstnärer, Unni Gjertsen, Norge, och SindriLeifsson, Island

Med stöd från Kulturkontakt Nord och Region Östergötland

Plats
Kvarngatan 38

Hemsida
http://www.verkstadkonst.se

Tegelborgen

Designmarknad och TV-spelshäng

13:00–20:00

13-20 Designmarknad med de lokala formgivarna Formstigen 2A, Erika Tubbin, Hillevi Pärn, Fox&Curry ART, VK Design, Signed by Simon, Linda Voster, Edit & Björnen och Sanna Koosz

13-20 Tv-spelshäng med japanska Famicom och Superfamicomspel

 

Plats
Tunnbindaregatan 8

Hemsida
http://www.tegelborgen.com

The Lamp Restaurant

Film

18:00–20:00

18 Crazypictures@The Lamp, kortfilmsmaraton

19 Olle Tholen är på plats och berättar om nya filmprojektet

Plats
Hospitalsgatan 5

Hemsida
http://www.thelamprestaurant.se

Hageby bibliotek, Hageby Hus och Portalen

Blandat kulturprogram

14:00–18:00

14-18 Kulturell mötesplats, aktiviteter, basar, hantverk, uppträdanden och mat från världens alla hörn

samarr mellan föreningar, organisationer och andra aktörer i området

Plats
Snickaregatan 2

Hemsida

Tidsmaskinen, 3:ans spårvagn

Spårvagnsturer

10:00–

Under hela dagen, följ med på en resa och upplev ett bildspel med tema Kulturnatten, ordinarie biljettpris

Plats
3:ans spårvagnslinje

Hemsida

Upplev Norrköping AB

Johannavandring

10:00–14:00

10-14 Öppet

18-19 Johannavandring, dramatiserad guidning i Industrilandskapet, samling Gamla torget 65 kr vuxen, 20 kr barn 4-12 år, ingen föranmälan, begränsat antal platser

 

Plats
Värmekyrkan

Hemsida
http://www.upplev.norrkoping.se

Guldsmederna Maria Börjesson och Paola Wickström-Fredrikson

Öppet hus

15:00–21:00

15-21 Öppet hus i vår ateljé, visning och försäljning av fantastiska opaler

www.paola@pwfunika.se

Plats
Drottninggatan 10

Hemsida
http://mariaborjesson.se

Hemgårdens folkdanslag

Dans

14:00–16:30

14-14.30 Dans på biblioteket

15-15.30 Dans utanför stadstornet, St Olai kyrka

16-16.30 Dans och prova på, Hemgården

 

Plats
Södra promenaden 105, Saltängsgatan 7

Hemsida
http://folkdansringen.se/hemgarden

Hemgården

Blandat kulturprogram

13:00–21:00

13-21 Öppet hus, en eftermiddag i musikens, dansens och konstens tecken, kaffeservering med Hemgårdsbakat bröd

13-14 Grå Husets Cittraspelare, allsång med ny repertoar

13-17 Studieförbundet Vuxenskolan och Senioruniversitetet informerar om höstens kursutbud

13-18 Ateljé med galleri, Börje Hjort, kuskbostadens vindsvåning

14-16 Utställning Ulla Cöster, akvareller, Anders Tyrbjörn, träslöjd

14-16 Folkdräktsvisning, visning av vävsalen, Gunilla Holm

14-18 Utställning, Biodlarföreningen i Norrköping, PRO City, öppet hus

15-15.30 Hemgårdens musikstipendium 2015 delas ut, musikuppträdanden av stipendiaterna

15.30-16 Fenixkören

16 och 19 Guidning av Kuskbostadens museum, Curt Gränjefors

Dans

16-16.30 Hemgårdens folkdanslag, uppvisning, prova på

16.15-17 Argentinsk tango med Tango BeGeer, uppvisning, prova på

16.45-17.45 Salsa, prova på

17-18 Lindy Hop med Lindustry, prova på

18.15-19 Linedance med Peking on Line, prova på

19-21 Linedance med Peking on Line, öppen dans

 

 

Plats
Saltängsgatan 7

Hemsida
http://hemgarden.com

Föreningen Forntid i Norrköping

Utställning och föredrag

17:00–

17-22 Öppet, utställning och visning av forntida verktyg och stensmide

Föredrag varje hel och halvtimme från 17.30

 

Plats
Repslagaregatan 11

Hemsida
http://www.ffin.se

Galleri Kronan/KIFIN

Konstprogram

12:00–

12-22 Öppet

13 Vernissage av utställning med interaktivt inslag, Tove Kleist och Jörgen Alfredsson

16-20 Träskulpturer och bildprojektioner av Peter Jeppson i våra sällan visade källarutrymmen

Plats
Trädgårdsgatan 13

Hemsida
http://www.gallerikronan.se

Anslagstavlortavlor av anon.e

Utställning

10:00–

Vernissage av tavlor runt om på stadens anslagstavlor

Plats
Norrköpings anslagstavlor

Hemsida

Technokultur

Elektronisk musik

18:00–00:00

18-00 Musikkollektivet Peking Acid och Dj-duon Rusty Dubbz med gäster bjuder på elektronisk musik mixad med ljudet från Motala ström, live med maskiner, skivspelare, testa trummaskiner och synthar

Plats
Gångtunneln bakom De Geerhallen

Hemsida
http://www.strommenrecords.com/new/

Sånggruppen Espri

Uppträdanden

17:45–19:30

17.45-18 Swartzens valv, Knäppingen

18.15-18.30 Aikido Academy, Vulkangatan 6

18.45-19 Caféet, Arbetets museum

19.15-19.30 Utanför Hedvigs kyrka, Tyska torget

Plats

Hemsida

Galleri art21

Konstutställning

11:00–22:00

11-22  Konstutställning, Ardy Struwer, olja, akvarell, litografier

Plats
Drottninggatan 31

Hemsida
http://www.galleriart21.com

Galleri art21

Konstutställning

11:00–22:00

11-22  Konstutställning med konstnären Clemens Briels, olja, skulptur, grafik

Plats
Hospitalsgatan 30, vid Nya torget

Hemsida
http://www.galleriart21.com

Galleri art21

Konstutställning

12:00–18:00

12-18  Konstutställning, Annmari Lööf, olja, Arne Anderson, glas, Tina Arnstedt, akvarell

Plats
Snippvägen 6

Hemsida
http://www.galleriart21.com

Galleri mot Strömmen

Utställning

12:00–21:00

12-21 Öppet, utställningar inom målning och skulptur

Musikunderhållning

Plats
Hospitalsgatan 12

Hemsida

Dansakademien

Dans och disco

17:00–22:00

17-19 Barndisco

19.30 Uppträdanden i Hörsalsparken

19.45-22 Hit DA Club, ungdomsdisco

Plats
Drottninggatan 41, Norrköping

Hemsida
http://www.dansakademien.com

Gallerili

Utställning

11:00–17:00

11-17 Öppet

Utställning, Inger Åberg, textil, Lasse Åberg, måleri och grafik

Plats
Skärkinds kyrkoplan

Hemsida
http://www.gallerili.se

Louis De Geer Konsert & Kongress

Norrköpings Symfoniorkester

12:00–21:00

12-13.30 och 15-16.30 Pyssel för alla barn i foajén

13 Stråkmaffian från Kulturskolan spelar med SON-musiker i foajén

14 Familjekonsert, Tolv sånger om månaderna, för barn 3-12 år

15 Skivsläpp, signering av sångbok och cd med Ayla Kabaca

17 och 19 Carmen på trekvart, Bizets Carmen som balettmusik av Sjtjedrin för slagverk och stråkar

Antroposofiska Sällskapet

Öppet hus

14:00–16:00

14-16 Öppet hus, introduktion till antroposofi, information och möjlighet till samtal och frågor, kaffeservering

Plats
Hagebygatan 69b, Norrköping

Hemsida
http://www.antroposofi.nu/norrkoping

Cnema

Barnfilmer – program

10:00–16:00

10 Alfons leker Einstein, barnfilm, 40 kr

10.15 Havets Sång, animerad familjefilm, 60 kr

14.30 Paddington, från 7 år, 40 kr

15 Bamse och tjuvstaden, barnfilm, 40 kr

Plats
Kungsgatan 56, Norrköping

Hemsida
http://www.cnema.se

Bodyshot Studios

Body Fluids, fotoutställning

15:00–22:00

15-22 Body Fluids, fotoutställning av Kent Renåker och Tommy Wargamsjö

Plats
Elite Grand Hotel, Tyska torget 2, Norrköping

Hemsida

Bok-galleriet

Teater, berättande och porträttmålning

12:00–23:00

12 och 19 Det gamla fiket, teaterföreställning, Joel Melander, Linnea Rosenqvist, Kristoffer Erntson, skådespelare

14 Ola Lundqvist och Johan Gummesson läser upp sina egna dikter

17 Porträttmålning av Mikaela Leo, anmäl avmålning hos henne

20 Berättartävling, berätta något roligt, spännande, sant eller osant, föranmälan 30 min innan

Plats
Kristinagatan 20

Hemsida

Bok-galleriet

Utställning och vernissage

10:00–23:00

10-23 Utställning Svensk konst, Mikael Bengtsson

17-23 Vernissage, Mikael Bergström

Plats
Kristinagatan 20

Hemsida

Café Solsidan

Liveunderhållning

15:00–23:00

15 Sång och dans med ryska kören Matrjoshka

16 Medeltida folkmusik på flöjter, Patrik Lundström

17 Dans, Contemporary Jazz, prova på Strala Yoga, Isabel Rappestad

18 Reggae, Kiihjano, Nellie Neils, Ibrahim Jobe

19 Boliviansk dans, Boliviakommittén

21 Bråck´n roll och bluescovers, Gubbröra Band

22 Covers med Embros, Bröderna Leonardsson

Plats
Västgötegatan 23

Hemsida

Grundfarbe & Co

Konstverk

18:00–24:00

18-24 Konstverket Bostadskarriär vill belysa problematiken när det bedrivs bostadspolitik med monetära målsättningar

Plats
inre hamnen, Varvsgatan/Saltängsgatan

Hemsida
http://www.grundfarbe.se

Eugenias Kulturkväll

Konst och musik

18:00–01.00

18-01 Öppet, vegetariskt tilltugg

19 och 21 Musik med duon Dear Neighbour

Utställning av konstnär Leizy Larsson

Plats
Kungsgatan 76

Hemsida

et|cetera

Blandat kulturprogram

11:00–21:00

11-21 Öppet, soppservering, utställning Korrespondens, AnneBritt Strannerklint, konstnär, Irene Keita, textförfattare

13 Musik med jazz-etc

14-15 Konstnär AnneBritt Strannerklint på plats och berättar om utställningen

15 och 17 Färgmeditation med Liv Hektoen

Plats
Skolgatan 10

Hemsida
http://www.designetcetera.se

Föreningen Norden

H.C. Andersenparad

12:00–14:00

12 och 13 H.C. Andersenparaden från sagoförfattarens hemstad Odense, Norrköpings vänort i Danmark, går runt i gallerian

Stora scenen

12.30 Paraden, akt 1

13.30 Paraden, akt 2

Plats
Mirum Galleria, Lidaleden 8

Hemsida

Fröbelstugan

Öppet hus

15:00–18:00

15-18 Öppet hus, frivilligcentralen berättar om sin verksamhet, kaffeservering

Plats
Södra Promenaden 81

Hemsida
http://www.frivilligcentralen.se

Gredelin konstnärshandel

Demonstration av olika målningstekniker

10:00–20:00

10-20 Demonstrationer av olika tekniker inom målning ges av våra kursledare

Plats
Hospitalsgatan 13

Hemsida
http://www.gredelin.se

Arbisteatern

Teater och musik

17:00–03:00

17-03 Öppet, servering

18 Paria av August Strindberg, teaterföreställning med Thorsten Flinck, biljetter på Vaxkupan, 260 kr+serviceavgift

22 Karateklubben

Plats
Bredagatan 54

Hemsida

Art & Yoga Studio

Meditation

18:00–21:00

18-21 Betraktande meditation i tystnad, kom och gå som du vill

Plats
Plankgatan 46

Hemsida
http://www.meriyin.se

Latino Teater

Öppet Hus

12:00–21:00

12-21 Öppet hus

Plats
Trädgårdsgatan 20, Norrköping

Hemsida

Körkompaniet

Körmaraton

17:00–23:00

17-23 Körkompaniets traditionella körfest, upplev en

musikalisk yra där körer avlöser varandra

Plats
Drottninggatan 1, Norrköping

Hemsida
http://www.korkompaniet.se

Amatörbokbindareföreningen Nabben

Bokbinderi

12:00–18:00

Öppet hus, demonstration av bokbinderi, kaffeservering

Plats
Petter Swartzgatan 15 C

Hemsida
http://www.bokbinderi.nu

UNIQART

Konstutställning

11:00–22:00

Konstutställning, Karin Mårtensson, akryl

Plats
Hospitalsgatan 7

Hemsida
http://www.uniqart.se

Aikido Academy

Öppen dojo

17:30–20:00

17.45 Sånggruppen Espri

18 Uppvisning av aikido och karate

19 Prova på aikido och karate

Plats
Vulkangatan 6, Butängen

Hemsida
http://www.aikidoacademy.se/norrkoping

Östgötateatern

Rockmusikalen Frankenstein

18:00–20:45

Rockmusikalen Frankenstein, med Anders Moneybrother Wendin, biljetter köps som vanligt via våra kanaler

Plats
Teatergatan 1, Norrköping

Hemsida
http://www.ostgotateatern.se

ABF Bergslagsgården

Vernissage

15:00–19:00

15:00 – Kom ska jag visa dej, Maria Johansson, spraykonst.

16:00 – Speglingar, Norrköpingsbilder, Dimitris K.

17:00 – Dollhouse och Catwalk, mixed media teknik, Sabina Ivenäs.

18:00 – I hjärtat finns svaren, Vedic Art, Liselott Denarp.

Plats
Västgötegatan 25

Hemsida

ABF Bergslagsgården

Familjeaktiviteter

15:00–20:00

15 Författarsamtal, Daniel Söderqvist

16 Prova på Streetdance, Gabriella Mourad

17-20 Föreningarna Equal Rights for Integration och Interkulturella Kvinnoföreningen informerar om sin verksamhet

Hennamålning, pyssel, klippa, klistra, måla, pärla

Skissa och gör din egen graffititag, Maria Johansson

Plats
Västgötegatan 25

Hemsida

ABF Bergslagsgården

Sång och dans

19:00–21:00

19 Blackbyrd med Fredrik Törnwall, progressiv singer-songwriter

20 Rock´n Roll med Mikael Leonardsson

Plats
Västgötegatan 25

Hemsida

Adiemuskören

Sång och musik

18:00–

Songs of Sanctuary, musik av Karl Jenkins

Damkör, stråkorkester, slagverk, Anna Gullman, dirigent

Plats
Hedvigs kyrka, Tyska torget

Hemsida

Fotoklubben

Utställning

12:00–16:00

12-16 Visning av fotografier, rösta på bästa bilden, information om verksamheten

 

 

Plats
Södra Promenaden 105

Hemsida
http://www.fotoklubbennorrkoping.se

Dennis Magnusson

Abstrakt konst, Knäppingsborg

13:00–20:00

13-20 Utställning, Dennis Magnusson, akryl

Plats
Knäppingsborg

Hemsida

Fotografica

Utställning

17:00–

17-22 Från Clapton till Plura, fotografen och journalisten Anders Erkman visar rockbilder från senare delen av sjuttiotalet och framåt, livemusik med Sister Morphine                    samarr Kalbokultur

www.kalbokultur.se

www.fotografica.se

 

Plats
Knäppingsborgsgatan 1B, Strömparken

Hemsida
http://www.fotografica.se

Vårt Alternativ

Mat, prova på behandlingar, utställning

12:00–20:00

Ekologiskt smörgåsbord, prova på behandlingar, presentation av hudvård, besök av lokala mathantverkare, med mera, tävla och vinn fina priser
Installation av Olav Lunde och Henrik Lunde Björk Utställning 45 porträtt, Lars Löfman

Mandalamålning, Maud Björk

Plats
Bredgatan 2, Norrköping

Hemsida
http://www.vartalternativ.se

Vänsterpartiet

Konstutställning, rättvisecafé och försäljning

19:00–22:00

Konstutställning, rättvisecafé, försäljning till stöd för Palestina och Chiapas

Plats
Trädgårdsgatan 25, Norrköping

Hemsida
http://norrkoping.vansterpartiet.se

Yallah Norrköping

Live graffiti

10:00–20:00

Live graffiti av årets kulturnattskonstnärer samt inbjudna målare från hela Sverige

Plats
Tyska torget 1, Norrköping

Hemsida

Östergötlands Arkivförbund

Föredrag om Rollerderby

15:00–

Föredrag om Rollerderby-en växande folkrörelse, Malin Jackson Eringstad och Johanna Skogh, Norrköping Rollerderby

Plats
Vattengränden 14

Hemsida
http://www.ostergotlandsarkivforbund.se

Östergötlands Arkivförbund

Föredrag om Gerdahemmet

14:00–

Föredrag om Gerdahemmet, Maria Loorents Peterson, Kvillinge föreningsarkiv

Plats
Vattengränden 14

Hemsida
http://www.ostergotlandsarkivforbund.se

Östergötlands Arkivförbund

Öppet hus

14:00–17:00

Öppet hus, släktforskarjour med ÖGF, utställning om Gerdahemmet, levnadsöden och barnhemshistoria från förr.

Plats
Vattengränden 14

Hemsida
http://www.ostergotlandsarkivforbund.se

Flottans män

Öppet hus

13:00–16:00

13-16 Öppet, kaffeservering, vi visar våra lokaler och demonstrerar hur en mina och torped fungerar i trädgården

 

Plats
Saltängsgatan 48

Hemsida
http://www.flottansman.se/norrkoping

Östgötateatern

Morgonlyrik

10:00–11:00

Morgonlyrik med skådespelare från Östgötateatern på Café Swartz, Norrköpings stadsbibliotek

Plats
Södra Promenaden 105, Norrköping

Hemsida
http://www.ostgotateatern.se

Östgötateatern

Inferno av August Strindberg

15:00–15:40

nferno av August Strindberg med Pontus Plaenge och Östgöta Brasskvintett, samarr med Östgötamusiken Café Gycklaren, Stora teatern

Plats
Teatergatan 1, Norrköping

Hemsida
http://www.ostgotateatern.se

Östgötateatern

Öppet hus på Östgötateaterns verkstäder

13:00–15:00

13.00-15.00 Öppet hus på Östgötateaterns verkstäder, se hur kulisser skapas

Plats
Butängsgatan 24, Norrköping

Hemsida
http://www.ostgotateatern.se

Östra Eneby kyrka

Konsert

17:00–

17.00 Konsert, En bukett nordiska sånger, Marie Alexis sopran, Lars Hallgren, organist

Plats
Finspångsvägen 150, Norrköping

Hemsida

Falun Gong

Öppet hus

12:00–20:00

12-20 Öppet hus för presentation av Falun Gong, vi bjuder på kaffe, te, saft och bullar

Origamivikning för barn och vuxna, tipspromenad

18 Filmvisning, Transcending Fear, dokumentär om Gao Zhisheng, kristen advokat som utsätts för förföljelse, 60 min

 

 

Plats
Kungsgatan 22-24

Hemsida
http://www.falundafa.org